Vánoční stolování
21. 12. 2011 | Ozdobit stromeček, vyluxovat, poklidit a „šup“ do kuchyně připravit lahodné jídlo, které potom naservírujeme na pečlivě vyzdobený slavnostní stůl. Štědrovečerní večeře je ve většině domácností jednou z nejdůležitějších částí vánočního rituálu. Chvíle, kdy se u stolu ve sváteční chvíli sejde celá rodina pohromadě. Proto si dáváme velmi záležet na tom, aby všechno bylo jak má a působilo tím správným dojmem.
Ať už chcete nebo ne, slavnostní večeře začíná jak jinak než v kuchyni. Abychom v tom vánočním shonu stihli naservírovat všechno včas a se vší parádou, hledáme způsoby jak si práci ulehčit či urychlit. Člověk nemusí mít doma zrovna ty nejdražší vymoženosti, aby si práci v kuchyni usnadnil, proto vám pro začátek přinášíme pár drobných tipů do kuchyně.
Pokud zachováváte tradici a na vaší štědrovečerní tabuli patří každý rok kapří řízek nebo jiná pochoutka z čerstvé rybičky (samozřejmě, nemusí to být jen kapr), můžete vyzkoušet třeba praktické prkénko na očišťování ryb, díky kterému se vám mrška nebude klouzat po celé kuchyni. Dáváte přednost pořádnému kusu masa? Řízky bez problémů naklepete jednoduchým naklepávačem a nemusíte zbořit celý dům ránami z paličky na maso. A ať už se chystáte obalovat jakýkoliv pokrm, ušetřete si místo v kuchyni s obalovací trojmiskou. S takovými pomocníky se vám určitě podaří dokončit jídlo s předstihem - uložte ho do praktické termomísy, ať vám nevystydne, a teď hurá nazdobit slavnostní stůl.
Jakékoliv sváteční jídlo je potřeba servírovat s určitou elegancí. Každý z nás si určitě sváteční stůl nějak vyzdobí, opráší někdy i rok nepoužívané talíře a skleničky a vytáhne vánoční ubrus. Ten je samozřejmě základem takové slavnostní výzdoby. Může být jednobarevný nebo třeba s vánočním motivem. Tradičními barvami je zejména bílá, se kterou případně lehce doladíte další barevné ubrusy, běhouny, prostírání či talíře. Hojně se však používá také zelená či červená a kombinace všech tří barev se zlatou nebo stříbrnou. Lze také kombinovat klasický bílý, přes který přehodíte ještě jeden menší ubrus v barvě ladící s vaší vánoční výzdobou. Záleží jen na vaší fantazii. V poslední době se na dozdobení vánočního stolu hojně používají i vánoční ozdobné látky, které vypadají opravdu slavnostně.
Aby nám dobře chutnalo, podáváme jídlo na slavnostních talířích. I zde bychom měli přihlížet k barvě naší výzdoby. Ideální jsou čistě bílé například se zlatým zdobením, které působí velmi svátečně, a dobře se ladí také velmi oblíbený cibulák. Můžeme však nechat zapracovat svoji fantazii a překvapit Ježíška něčím originálním. Při dnešních možnostech trhu, si určitě vybere každý. Máte vánoční výzdobu laděnou dočervena? Zkuste použít originální červeno-černé talíře. Dáte raději přednost světlým barvám? Mohlo by se hodit například jemné krémovo-fialové provedení. Dnes už se barvám meze nekladou... Na podávání nápojů při slavnostním stolování se však nejlépe hodí jednoduchá klasika - čiré sklenice, ve kterých například při podávání vína krásně vynikne jeho barva a které bez problémů doladíte ke všemu. Ani zde se však nemusíte omezovat a můžete vsadit na originálnější design, to záleží čistě na vašem vkusu. Slavnostní tabuli samozřejmě můžete doplnit také o servírovací mísy doladěné k vašemu servisu nebo třeba servírovat chuťovky tematicky na táccích ve tvaru rybičky.
Součástí štědrovečerního stolování je neodmyslitelně také nějaká ta drobná slavnostní výzdoba. Pokud máte na stole dostatek místa, můžete doprostřed dát například adventní věnec - svíčky vytváří u slavnostního stolu velmi příjemnou atmosféru. A pokud vám moc místa nezbývá, určitě si nemusíte zoufat. Svůj účel splní také malé čiré i barevné kalíšky s čajovými svíčkami, nebo můžete zkusit vysoké svícny, které nezaberou moc místa, a přesto jsou velmi efektní. Pak už stačí doplnit na stůl nějaké konfety, hvězdičky nebo třeba dřevěné či jemné háčkované ozdobičky.
A na závěr? Ať už prostíráte v jakémkoliv stylu či barvách, existuje pár univerzálních tradic. Ke stolu by měl usedat vždy sudý počet lidí. Můžete to vyřešit například tak, že prostřete jedno místo navíc (říká se, že pro pocestného). Pod každý talíř umístěte minci nebo rybí šupinu - ta přináší hojnost v příštím roce. A na stole by neměla chybět ani snítka jmelí, která podle starých zvyků přináší do domu štěstí, lásku a spokojenost po celý následující rok. Také se traduje, že by od stolu během večeře neměl nikdo vstávat, aby se rodina sešla za rok opět v plném počtu. Teď už je zbývá zapálit svíčky a s chutí usednout ke stolu.