Práce na zahradě v březnu
Jarní úklid na zahradě
Nejenom domov, ale také naše zahrada potřebuje po zimě úklid, aby nám rostliny a květiny spokojeně rostly a kvetly. Nejen v okrasné zahradě důkladně vyčistíme okolí od spadaného listí i plevelu, zbavíme rostliny suchých, napadených a shnilých listů rostlin, abychom dali prostor těm novým, zdravým. Od přebytečného listí očistíme také trávník, aby nám krásně rostl.
Všechny rostliny v zahradě ocení vláhu, zejména pokud ji nemohou získat z tajícího sněhu nebo deště a obzvláště po suché zimě. V teplejším počasí proto můžeme celou zahradu důkladně zalévat.
Okrasná zahrada - trvalky potřebují sluníčko
Důležité je sledovat vývoj teplot v březnu. Vzduch se sice již otepluje a do tváří se nám opírá sluníčko, ale ještě stále - zejména v noci - hrozí mrazy, a ty mohou na zahradě napáchat zlo. Všímáme si zejména choulostivých rostlin a trvalek na okrasné zahradě, které jsme chránili před mrazem chvojím nebo třeba netkanou textilií. Ty potřebují po vyčerpávající zimě dostatek sluníčka, které je pro ně velmi prospěšné. Můžeme je tedy začít pomalu odkrývat, ale pokud stále hrozí mrazy, neodkrýváme choulostivější trvalky definitivně a za každou cenu, aby nám ještě nepřemrzly. Při příznivém počasí si najdeme čas na vysázení nových trvalek a okrasných rostlin, aby se nám zahrada později rozzářila.
Pro bohatý květ seřízneme okrasné živé ploty, ty časně kvetoucí však seřezáváme až po odkvětu. Pokud vaši zahradu zdobí růže, můžete je také začít sestřihávat. Vždy si zjistěte, co přesně zrovna váš typ růží potřebuje k tomu, aby vám krásně vykvetly. Za příznivého počasí už z nich také můžeme odstranit ochranu proti mrazu. Přihnojujeme je až koncem března.
Ovocná zahrada - řez i výsadba
V zahradě nastává čas dokončit péči o vzrostlé stromy - řezem ovocných stromů, a také vhodná doba pro výsadbu nových. S řezem ovocných stromů - zejména jádrovin - začali pilní zahrádkáři již v únoru. V tomto období obvykle provádíme v zahradě více druhů řezu. U mladších stromků do pěti let je to řez výchovný, který dává základ budoucí koruně pro správný tvar a vzdušnost. Zmalzovací řez provedeme naopak u starších stromů, které již přestávají plodit. Zmalzovacím řezem ovocných stromů vytvoříme prostor pro nové plodné větve.
Výsadba nových stromů do ovocné zahrady potřebuje svůj čas. Jámy si připravíme hned, jakmile začne rozmrzat půda. Poté je musíme nechat alespoň týden odvětrat, aby se půda dostatečně okysličila. Broskvoně a meruňky vysazujeme až koncem měsíce. Pokud stále hrozí mrazy, přihrneme ke kořenům slámu, abychom stromky ochránili.
V ovocné zahradě nesmíme zapomenout ani na péči o drobné ovoce. Jahodníkové záhony vyčistíme, okopeme, pohnojíme a dostatečně zalijeme. Seřežeme angrešt, rybíz a maliník. Krátké výhony maliníku odstraníme hned u země. A můžeme se těšit na šťavnaté ovoce do koláčů.
TIP! Na stromy v zahradě umístíme nové ptačí budky, případně opravíme a vyčistíme ty staré - blíží se doba hnízdění a ptáčci čistý „domov" určitě uvítají.
Zeleninová zahrada
V zeleninové zahradě je březen měsícem prvních výsevů. Pohnojíme záhony a kromě petržele a mrkve, kterou pilní zahrádkáři mohli sít průběžně podle podmínek již od konce listopadu, pokračujeme výsevy salátů (konec března), ředkviček, pastináku, kedlubnů a špenátu. V druhé polovině března můžeme na zahradě sít jarní ředkev a vysázet jarní česnek.
Jednotlivé druhy zelenin na záhonech v zahradě střídáme - stejný druh zeleniny na stejný záhon smíme zasadit nejdříve za tři roky. V případě chladného počasí zakryjeme záhony, abychom je ochránili před mrazem. Do výsevních truhlíčků vyséváme celer, rajčata a papriku.
Pokojové rostliny
Také pokojové rostliny přezimující v bytech se probouzejí a nastává doba pro jejich přesazování, případně seříznutí. Pokud jste rostliny zazimovali v chladnější místnosti, do tepla je přemisťujte pozvolna. Protože většina z nás má doma více různých druhů pokojových rostlin, předem si zjistíme, kdy je nejvhodnější doba pro přesazení jednotlivých druhů, které doma pěstujeme. Přesazovat bychom měli vždy do o 2 cm většího květináče, začneme je také pozvolna přihnojovat.
Pomůcky pro péči o vaší zahradu a jiné vychytávky naleznete v kategorii Zahradnické potřeby.