Ratanový nábytek
Co je vlastně ratan
Ratan je čistě přírodní materiál - ideální pro milovníky přírody ve svém domově. Je to exotická dřevina, která roste pouze v tropech, konkrétně v oblasti Indonésie, Číny, Filipín a Malajsie. Získává se ze vzdušných kořenů palmy Calamus ratan, přičemž ke zpracování se využívají pouze střední části šlahounovitých kořenů. Samotné stromy zůstávají přirozeně stát i po sklizení ratanu. Pro výrobu ratanového nábytku se dnes rostliny pěstují převážně v pralesních zahradách, nedochází tak k ničení pralesů.
Jak se ratan zpracovává
Po sklizni se ratan omyje a vyudí, aby se jeho světle zelená barva změnila na žlutou. Potom se nechá vysušit na slunci nebo ve speciálních sušárnách - to trvá zpravidla několik dní. Následně jsou ratanové tyče nahřívány v horké páře, což umožní jejich jednoduché tvarování a ohýbání do požadované podoby. Po vychladnutí a uschnutí si vyrobený ratanový nábytek uchovává požadovaný tvar.
Druhy ratanu
Jako u jiných přírodních materiálů, tak i u ratanu nalezneme různé druhy, ze kterých se nábytek vyrábí. Nejčastěji se jedná o loupaný nebo neloupaný ratan.
- loupaný ratan se nazývá „pitriet" a nábytek z něj vyrobený má hladký povrch a hodí se do interiérů a zimních zahrad. Upravuje se mořením v odstínech světlé až tmavě hnědé.
- neloupaný ratan, také označovaný jako „pulut", slouží převážně k výrobě venkovního nábytku. Díky pevné kůře se vyznačuje vyšší odolností, která se navíc zvyšuje nanesením ochranného laku.
Jak pečovat o ratanový nábytek
K běžné údržbě ratanového nábytku stačí pouze obyčejná prachovka, v případě většího znečištění použijte měkkou houbičku, případně s troškou saponátu a nechte volně uschnout. Rozhodně ratanový nábytek příliš nemáčejte ani nesprchujte, mohlo by dojít ke vzniku plísní. V případě, že se vám z ratanového nábytku uvolní výplet, stačí ho zpátky přilepit nebo přitlouct malými hřebíčky.
Protože ratan pochází z vlhkého tropického podnebí, je třeba sledovat v jakých podmínkách je umístěn. Nesnese příliš suchý vzduch, proto mu nesvědčí, necháváte-li ho blízko topení nebo delší dobu na sluníčku. Vyvarujte se také prudkému střídání teplot a venkovní nábytek nenechávejte na mrazu ani v dešti - ideální je ochránit ho proti vlhku ochrannou fólií na zahradní nábytek.
Pokud se budete o svůj ratanový nábytek pečlivě starat, bude vám poctivě sloužit řadu let. Pokud po nějaké době začne ratan ztrácet svůj nový a neopotřebovaný vzhled, stačí ho přelakovat vodním lakem.
Ratanový nábytek naleznete také na našem eshopu - od ratanových sedacích souprav, přes komody až po poličky a taburetky.