Jak vybírat nádobí (1. díl)
Dnes nám již trh nabízí spoustu rozličných možností, pokud jde o nádobí na vaření smažení i pečení. Výběr správného hrnce, pánve či pekáče tak není vůbec jednoduchý. Který materiál je nejlepší? Vyplatí se do nádobí investovat velké peníze? A podle čeho vybírat? Samozřejmě každý materiál má jiné vlastnosti a proto se hodí k různým účelům. A u kvalitního nádobí rozhodně platí, že šetřit se nevyplatí, pokud chcete, aby Vám vydrželo hodně dlouho. A také musíme přihlédnout k tomu, jaký druh ohřevu doma používáme - zejména v případě indukce je třeba mít se na pozoru a předem si zjistit, jestli se vybrané nádobí na indukci hodí.
Nerezové nádobí
Nádobí z nerezu je v současné době asi nejrozšířenějším a nejpoužívanějším ve většině kuchyní. V každém obchodě, prodávajícím věci do domácnosti, naleznete velký výběr celých sad nerezových hrnců i s pánvemi. Jeho ceněnými vlastnostmi jsou především vysoká mechanická odolnost, odolnost vůči pachům a životnost. Je také velmi estetický, ale je nutné o něj náležitě pečovat, aby takový i vydržel.
Základní údržba složitá není (ačkoliv hodně výrobců nedoporučuje nerez do myčky na nádobí). Ale z hlediska estetiky je třeba dávat si pozor na jeho špatnou snášenlivost soli. Tu vždy přidávejte až do vroucího pokrmu, nikdy na začátku vaření. Sůl na dně nerezového nádobí způsobuje bílé „kráterky", které se nedají odstranit. Jedná se o estetickou vadu, která ovšem nesnižuje funkci nádobí. Nesprávným zacházením s nerezovým nádobím - konkrétně při nežádoucím přehřátí materiálu - se mohou na vnějším povrchu objevit hnědé skvrnky, které jsou bohužel trvalé. Abyste předešli tomuto poškození, musíte si dávat pozor, na jak velké plotýnce vaříte. Je nutné, aby průměr plotýnky u elektrických a sklokeramických sporáků byl stejný, případně o kousek menší, než průměr hrnce. U plynového sporáku by plamen neměl přesahovat okraj hrnce.
- výhody: estetický vzhled, odolnosti vůči mechanickému poškození a pachům, životnost, vhodné na všechny zdroje (včetně indukce), univerzální použití
- nevýhody: obsahuje nikl, což může způsobit problémy citlivějším jedincům - alergikům
Teflon
Teflon je v podstatě hliník s nepřilnavou vrstvou, kterou tvoří slabý povlak plastického materiálu. Používá se hojně na výrobu pánví a díky hliníku se vyznačuje i dobrou tepelnou vodivostí. Díky nepřilnavé vrstvě nedochází k připalování, což znamená i jednodušší údržbu. Díky teflonovému povrchu lze také vařit v tomto nádobí s minimem tuku.
Na druhou stranu bývá náchylné k poškození, zejména nesprávným zacházením s kovovými pomůckami. Pokud se nádobí poškodí a teflon se začne loupat, není vhodné ho dále používat. Doporučuje se proto pracovat s pomůckami z šetrných materiálů jako je dřevo, plast nebo silikon. Některé druhy teflonového nádobí lze použít i na indukci. Co bývá teflonu velmi často vytýkáno, je, že se při jeho výrobě používá toxický PTFE. Při používání tohoto nádobí samozřejmě nehrozí žádné zdravotní riziko, je však třeba dodržovat všechny zásady bezpečného používání stanovené výrobcem - zejména nádobí nepřehřívat (pro teflon je hraniční limit 260°C). Také se vyhněte nákupu nádobí s pochybnou kvalitou - například na tržištích.
- výhody: praktická nepřilnavá vrstva, cenová dostupnost, snadná údržba
- nevýhody: náchylnost k poškození, nesnese přehřívání, náchylnost k absorbování pachů z pokrmů
Smaltované nádobí
Smalt je nestárnoucí klasika. Je poměrně odolný vůči mechanickému poškození i vysokým teplotám, lze ho mýt v myčce a snese jakékoliv čisticí prostředky. Je lehké a lze ho sehnat v široké škále barevných provedení. Kvalitní smaltované hrnce Vám vydrží velmi dlouho bez nutnosti větší údržby, jsou odolné proti poškrábání. Nevýhodou je jeho relativní křehkost - má tendenci praskat, pokud se prudce zchladí a také při neopatrném zacházení se může odprýsknout. Vhodné i na indukci.
- výhody: vysoká odolnost a trvanlivost, cenová dostupnost, vhodné na indukci a do myčky
- nevýhody: odprýskne-li se vnitřní vrstva, nemělo by se nadále používat, horší tepelné vlastnosti
Pokračování článku, ve kterém se dozvíte něco o nádobí měděném, keramickém, litinovém a titanovém naleznete ZDE.