Puzzle – malé dílky, které dokážou sblížit celou rodinu
12. 04. 2012 | Znáte to napětí při hledání rohového dílku, o kterém jste přesvědčeni, že se ztratil? Nebo naopak vůbec nechápete, proč jsou puzzle tak návykové a dokážou oslovit nejen děti, ale i jejich rodiče a dokonce i prarodiče? Puzzle patří mezi nejoblíbenější hry 21. století. Víte ale, jak a proč tento fenomén vznikl?
Označení těchto skládaček pochází z anglického slova puzzle (čteno „pazl"), které obecně označuje jakoukoliv skládačku, rébus, hádanku nebo záhadu. A z Anglie pochází nejen slovo, ale i samotné skládačky.
První puzzle se rozřezávalo truhlářskou pilou
První zmínky o tomto fenoménu pocházejí ze starověké Číny, avšak za prvního tvůrce je považován Angličan John Spilbury. Londýnský rytec a kartograf dostal revoluční nápad jak si ulehčit vyučování zeměpisu.
Vytištěnou mapu nalepil na tenkou mahagonovou desku a následně ji truhlářskou pilkou rozřezal podél hranic jednotlivých států. V roce 1760 tak vytvořil originální vzdělávací hru, která se jako vyučovací metoda rozšířila po celé Anglii a brzy byla uplatňována i na výuku jiných předmětů.
Nevídaný boom puzzle v 20. století
Mimo Anglii se puzzle rozšířilo až ve druhé polovině devatenáctého století. Využití lupénkových pil pak umožnilo přesnější výrobu dílků puzzle. Novinkou bylo také rozřezávání obrázků na kousíčky, které neodpovídaly tvarům vyobrazených motivů - téměř, jako je tomu dnes. Tím se skládačky sice staly obtížnějšími, ale také větší výzvou a zábavou.
Se strojní výrobou, která byla zahájena na počátku dvacátého století, došlo k masovému šíření a vyšší popularitě puzzle. Strojní výroba měla totiž za následek i snížení jeho ceny a tím snadnější dostupnost.
Kdo si troufne na složení 32.000 dílků?
Všichni jistě známe klasické puzzle s typicky tvarovanými dílky. To se vyrábí v různých velikostech od malých jednoduchých pro děti, přes klasické, nejběžnější o velikostech 500, 1000, 1500 a 2000 dílků. Náročnější „skládači" pak mohou sehnat i motivy složené ze 4000, 6000 nebo až 8000 dílků. Největší sériově vyráběné puzzle má velikost dokonce 32 000 dílků - to už je opravdová výzva!
Největší puzzle běžně sehnatelné u nás má 24000 dílků a rozměry 428 x 157 cm! Nese příhodný název „Život" a je na něm vyobrazena koláž přírodních motivů - voda, vzduch, zvířata, vesmír...
Náš tip! Skládáte puzzle a nevíte kam ho odložit, aby se vám již postavená část nerozbila? Vyzkoušejte praktickou podložku pod puzzle.
Pokud jde o motivy, rozhodně máte z čeho vybírat. Můžete si složit puzzle s roztomilými zvířátky, motivy známých světových měst, poklidnými krajinkami nebo třeba reprodukcemi slavných výtvarných děl.
Vyberte si svůj oblíbený motiv z naší nabídky puzzle na eshopu.
Puzzle je již tradičně také oblíbenou bytovou dekorací. Kdo by se nerad pochlubil, když už si se skládáním dal tolik práce? A dvojnásob tento fakt platí o relativní novince - 3D puzzle. To většinou vyobrazuje nějaké oblíbené dominanty světových měst jako je Eiffelova věž nebo londýnský Big Ben. Po složení může být efektní dekorací třeba na vaší poličce.
Puzzle lámou rekordy po celém světě
Největší puzzle na světě bylo složeno 28. září 2008 v německém městě Ravensburg. Skládání se zúčastnilo přes 15 tisíc lidí, kterým to zabralo čtyři a tři čtvrtě hodiny. Celé puzzle mělo 1 076 280 dílků a zabralo plochu okolo 600 m2.
Rekordy lákají samozřejmě lidi po celém světě, tak není divu, že i v Čechách máme svoji rekordmanku. Anna Počarovská sbírá a skládá puzzle už 20 let a vlastní největší sbírku puzzle v Čechách. Pustila se i do největšího puzzle sehnatelného u nás s názvem „Život", které se skládá 24000 dílků - strávila nad ním skoro tři měsíce.
Chtěli byste si to také zkusit? Puzzle Život naleznete v našem eshopu.